Milonga Nedir? Nelere dikkat edilmelidir?

Milonga bir tür müzik ve bu müzikle yapılan dansa verilen isimdir. Tango’ya çok yakın olup her ikisi de aynı kökenden gelmektedir. Milongaların marşa benzer bir ritm vardır ve tatlı, kalbi yumuşatan bir his verir. Milonga kelimesi aynı zamanda gece giysileri ile gidilen tango kulüpleri içinde kullanı...

Devamını oku →

Milonga bir tür müzik ve bu müzikle yapılan dansa verilen isimdir. Tango’ya çok yakın olup her ikisi de aynı kökenden gelmektedir. Milongaların marşa benzer bir ritm vardır ve tatlı, kalbi yumuşatan bir his verir. Milonga kelimesi aynı zamanda gece giysileri ile gidilen tango kulüpleri içinde kullanılmaktadır.

milonga-dikkat-edilmesi-gerekenler

Bir Milonga gecesi nasıl olur?

Genellikle aynı yılların hatta aynı orkestraların şarkıları bir grup içinde biraya getirilmektedir. Böylece şarkılarda benzer bir biçim ve hava sağlanmış olur. Bir grup şarkı tango türünde olurken, diğer bir grup şarkı milonga ve hatta Arjantin valsi olabilmektedir. Hatta swing türü müzikler bile çalınabilir. Genellikle bütün bir şarkı grubunda aynı partnerle dans edilir. Eğer bunu istemezseniz de en az iki şarkı dans etmeniz gerekir. Bir şarkı dans etmek kabalık sayılmaktadır. Genellikle dans ederken konuşmamalısınız ve her seferinde şarkının son ya da sondan bir önceki notasında dansı bitirmelisiniz.

Dans Pistinde nelere dikkat etmek gerekir?

Dans pisti ne kadar kalabalık olursa olsun çiftler birbirine asla çarpmaz. Tangoyu ilerletmek demek, en temel olarak bir adımın ortasında hem kendinizin hem partnerinizin yönünü yumuşak bir hareketle değiştirerek çarpışmayı önlemektir.

Kalabalık bir dans pisti varsa bu sizin dansınızı da biçimlendirir. Yaratıcılığınızı kullanmanız gerekmektedir. Tango ve Vals ve Milonga’da çiftler pistte saat yönünün tersine hareket ederler. Bazen bu dairesel durumda çiftleri içiçe halkalar oluşturduğu da görülmektedir.

tango-geceleri-ne-giyilir

Dansa davet erkekler içinde, kadınlar içinde, en eski moda yolu, salonun öbür ucunda da otursa tanıdık ya da yabancı da olsa bakışlarınızı dans etmek istediğiniz kişiye çevirmektir. Bu gözgöze gelmek dansa davettir. Bir gülümseme ya da baş eğme davetin kabulü demektir. Erkek kalkar kadının masasına gider kadın onu pistin kenarında bekler. Bir an karşılıklı durulur ve dans başlar.

Tüm bu kriterlere dikkat ettiğinizde eğer dansınızda fena değilse pistin tercih edileni olmak herkesin dans etmekten keyif aldığı kişi olmak hiçte zor değil…

Türkiye’nin en iyi Milonga Tango geceleri →

İlgili Sayfalar:
Tango’da Müziği Dinlemek Milongaya giderken ne giyilir? Tango Dans Dersi Ücretleri Dans Kursları Latin Geceleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir